

| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 1 nF |
| Voltage Rating (DC) | 5 V |
| Length | 4.57 mm |
| Width | 3.9 mm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Pins | 2 |
| Leakage Current | 1.6 mA |
| Power Rating | 600 W |
| Height | 2.5 mm |
| Packaging | Reel |
| Lead Free | Contains Lead |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Polarity | Bidirectional |
| Number of Terminals | 2 |
| Number of Elements | 1 |
| Working Voltage | 5 V |
| Max Power Dissipation | 600 W |
| Power Dissipation | 600 W |
| Max Output Current | 65.2 A |
| Peak Pulse Current | 65.2 A |
| Number of Channels | 1 |
| Breakdown Voltage | 6.4 V |
| Max Reverse Leakage Current | 1.6 mA |
| Element Configuration | Single |
| Direction(Counting Sequence) | Bidirectional |
| Min Breakdown Voltage | 6.4 V |
| Reverse Standoff Voltage | 5 V |
| Clamping Voltage | 9.2 V |
| Peak Pulse Power | 600 W |
| Max Surge Current | 65.2 A |
| Reverse Breakdown Voltage | 6.4 V |
| Test Current | 10 mA |
| Max Junction Temperature (Tj) | 150 °C |
| Max Breakdown Voltage | 7.23 V |
| Schedule B | 8541100050 |
Stock: 454
Distributors
pcbx
Unit Price$0.20630
Ext.Price$0.20630
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.20630 | $0.20630 |
| 10 | $0.18627 | $1.86270 |
| 50 | $0.16819 | $8.40950 |
| 100 | $0.14945 | $14.94500 |
| 500 | $0.13279 | $66.39500 |
| 1000 | $0.12876 | $128.76000 |
| 3000 | $0.12485 | $374.55000 |
| 5000 | $0.11927 | $596.35000 |
